Haber

Pakistan’dan “Hindistan ile arka kapı diplomasisi yok” vurgusu

Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hina Rabbani Khar, Hindistan ile “arka kapı diplomasisi” olmadığını söyledi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Bakan Yardımcısı Khar, Senato’da yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin göreve başladığı Nisan 2022’den bu yana Yeni Delhi ile herhangi bir arka kapı diplomasisi olmadığını söyledi.

Khar’ın yorumları, Hindistan’ın Pakistan’ı Mayıs ayında Goa eyaletinde yapılması planlanan Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) toplantısına davet etmesinden sonra geldi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç, ŞİÖ dönem başkanlığının bu yıl Hindistan’da olduğunu ve davetin genel bir uygulama olduğunu belirtti.

Baluç, Pakistan’ın toplantıya katılıp katılmayacağına zamanı geldiğinde karar verileceğini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, Hindistan’ın davetini kabul ederse, bu onun 12 yıl sonra Hindistan’a dışişleri bakanı seviyesindeki ilk ziyareti olacak.

Eski Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, Temmuz 2011’de Hindistan’ı ziyaret etti.

2016 yılından itibaren ilişkiler bozulmaya başladı

Eski Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Ağustos 2015’te dönemin Pakistan Dışişleri Bakanı Sartaj Aziz’e bir davet gönderdi, ancak Swaraj Aziz’den Hindistan’daki Jammu ve Keşmir’den liderlerle görüşmeyi bırakmasını istedi. Aziz’in reddetmesi üzerine davet iptal edildi.

Hindistan’dan Pakistan’a en son dışişleri bakanı düzeyinde ziyaret Aralık 2015’te Swaraj tarafından yapıldı.

Swaraj’ın ziyaretinin ardından Ocak ve Eylül 2016’da Jammu ve Keşmir’de terör saldırıları yaşandı. Şubat 2019’daki terör saldırısıyla iki ülke arasındaki ilişkiler daha da kötüleşti.

Yeni Delhi yönetiminin 5 Ağustos 2019’da Jammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırması ve eyaleti merkeze bağlı iki birlik bölgesine ayırmasının ardından diplomatik ilişkiler en düşük seviyedeydi. Ticaret askıya alındı ​​ve sınır ötesi otobüs ve tren seferleri askıya alındı.

Pakistan’dan müzakere çağrısı

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Aralık 2022’de Pakistan’ı “terör merkezi” olmakla suçladı. Pakistan Dışişleri Bakanı Zardari, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi 2002’de Gujarat’taki isyanlar için eleştirdi.

Ancak bu gerilim uzun sürmedi, Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, 12 Ocak’ta Al Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi iki ülke arasında dahil olmak üzere tüm sorunların çözümü için ciddi ve samimi bir şekilde müzakere etmeye çağırdı. Jammu ve Keşmir.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Baghci 19 Ocak’ta ülkesinin Pakistan ile değerli bir komşuluk bağı istediğini, ancak “terörizm, şiddet ve düşmanlıktan arınmış elverişli bir ortama” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu