Ekonomi

Wall Street, enflasyon hedefine ulaşıldığından şüphe ediyor

Bazı tahvil piyasası fiyatlamaları, ABD enflasyon oranının gelecek yıl Fed’in yüzde 2’lik hedefine yakın olacağını gösteriyor. Ancak Wall Street’te sayıları giderek artan varlık yöneticilerine göre bu sadece boş bir hayal.

VanEck, ABD resesyona girse bile enflasyonun yıllarca yüzde 3-5’in ortasında kalacağını öngörürken, Invesco ekonomideki yavaşlamanın fiyat baskılarını sınırlayacağı konusunda piyasanın çok iyimser olduğu görüşünde.

Citigroup ekonomistleri ise fiyat artışları yüksekken enflasyonun yavaşlamasının neredeyse imkansız olduğunu düşünüyor. Daha önce BlackRock Inc., Bank of America Corp. ve DoubleLine Group LP, enflasyonun daha uzun süre yüksek kalacağını tahmin etmişti. VanEck’ten David Schassler, “Ekonomi düzeldiğinde ne olur? Enflasyonun geçmişte olduğu gibi toparlanacağını düşünüyoruz” diyen Erdoğan, elektrik fiyatlarının yükselmesinin enflasyonu artıracağını tahmin etti.

Benzer şekilde, Invesco’dan Jason Bloom, “ABD fosil yakıtlara alternatifler benimsedikçe, enerji muhtemelen daha pahalı hale gelecek” dedi. “Bu yılın ikinci yarısında resesyon başlarsa 2024 ortasına kadar enflasyonu yüzde 3’e düşürmek mümkün olacak ama bu seviyede yüzde 2’ye varmak mal fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kolay olmayacak. , hizmetler ve konut düşebilir” dedi. Bloomberg Ekonomisti Anna Wong. Bunun bir sınırı var” dedi.

selimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu